Přeskočit na obsah

Jak budovat osobní značku u tvůrců a designérů

22. 02. 2021

Minulý čtvrtek jsem přijala pozvání oceňované české designérky šperků, Věry Novákové, a na Clubhouse jsme si společně povídaly o tom, jak budovat osobní značku a jestli je něco, co mohou malé značky okoukat od těch velkých. Hlavní obsah našeho rozhovoru včetně tipů jsem shrnula do tohoto článku a budu ráda, když mi zde zanecháte komentář, jestli byste článek ještě o nějaký tip doplnili.

Současně bych vás ráda pozvala do Věřiných Hovorů z dílny pro tvůrce a designéry, které plánuje na Clubhouse vysílat každý týden.

Velká versus malá značka

Mluvíme-li o osobní značce, je dobré zmínit definici značky jako takové. Jeden z mých oblíbených autorů, Marty Neumeier, říká, že značka není logo, vizuální identita ani produkt. Značka je pocit člověka z produktu, služby nebo organizace.

Skvělým příkladem práce s emocemi jsou reklamy značky Coca-Cola, od které ale můžeme čerpat inspiraci i pro komunikaci menších značek. A co se od ní můžeme konkrétně naučit? Coca-Cola už téměř 135 let staví své reklamy na sdílení pocitu štěstí a radosti a například v kampani Share a Coke, kdy logo značky nahradila na lahvích osobní jména, si získala fanoušky na celém světě. Sdílení emocí a propojování se zákazníky je tak jedna z věcí, na co se může zaměřit i menší lokální značka.

Jako příklad z českého prostředí jsem uvedla značku Brašnářství Tlustý, která je nejen na sociálních sítí známá tím, že má kvalitní produkty a hýčká si své zákazníky individuálním přístupem. Když se podíváte na jejich Instagram do výběru stories, najdete tam desítky spontánních příspěvků, ve kterých spokojení zákazníci děkují za krásné tašky, peněženky a pásky doručené spolu s osobním dopisem.

Co všechno je osobní značka

Osobní značka vychází z naší osobnosti a představuje všechno, s čím si nás lidi spojují – ať už jsou to názory, hodnoty, nebo způsob komunikace, a jaký pocit v nich vyvoláváme. Osobní značka by proto měla být vždy v souladu s vaším posláním a s přirozeným projevem, abyste působili autenticky. V dnešní době digitální komunikace a on-line prezentace by to ostatně šlo jen těžko jinak.

Pokud si na začátku budování vaší osobní značky související s vaší osobou nevíte rady, poproste o pomoc vaše nejbližší a kamarády. Zeptejte se jich, jak na ně působíte, jaké vlastnosti vás charakterizují, v čem jste podle nich dobří. Můžete se také zeptat, co by si od vás koupili nebo jakému tématu podle nich rozumíte.

Jak budovat osobní značku

Když jste malá firma nebo tvoříte jako freelancer, jste to vy a vaše tvář, koho si zákazníci vybaví ve spojení s vašimi produkty nebo službami. Měli byste se proto snažit být autentičtí, přesvědčiví a zapamatovatelní, stejně jako vaše tvorba. Jestliže s podnikáním teprve začínáte, musíte počítat s tím, že dříve nebo později budete muset být víc vidět. Zákazníky zajímá příběh značky a chtějí vědět, od koho nakupují a proč by měli nakoupit právě u vás.

Osobní značka by měla stát na pevných základech položených ideálně na samotném začátku vašeho podnikání. Pokud však jako tvůrce projdete během let nějakým vývojem a odrazí se to i ve vaší tvorbě, budete muset nově definovat i vaši osobní značku.

Příklady z praxe – šperky na Instagramu

V rozhovoru jsme uvedla tři příklady komunikace značek výrobců šperků na Instagramu. Jako ukázku jsem vybrala Šperky Rýdl (13 tisíc fanoušků), Korbička šperky (33 tisíc fanoušku) a Šperky od lišky (1 500 fanoušků). Povídaly jsem si o tom, jakou unikátní hodnotu se tyto značky snaží na Instagramu komunikovat a jaké emoce u zákazníků vyvolávají.

Zatímco Šperky Rýdl sází na dlouholetou tradici firmy (značka existuje téměř 20 let) a poskytují celoživotní servis zdarma, Korbička šperky sází na emoci a potřebu, kterou pomáhají zákazníkům vyřešit. Ve svém profilu píšou větu Zhodnotíme vaše představy o dokonalé kráse. No řekněte, která žena by si od nich nechtěla koupit šperk? Třetí značka, Šperky od lišky, zase pracuje s motivem lišky, který je velmi dobře zapamatovatelný, a svoji přidanou hodnotu popisují jako Mazané šperky s autorským motivem lišky.

Foto: Instagram @korbicka_sperky

Povídaly jsme si také o tom, do jaké míry výše uvedené značky komunikují lidský příběh. U Šperky Rýdl najdete ve feedu profesionální fotografie zaměstnanců a ve výběru stories z dílny a fotografie spokojených zákazníků. V profilu Korbička šperky jsou prezentovány hlavně produktové fotografie, ale občas se objeví i fotografie pana Korbičky a ve stories ve výběru o něm najdete více. U Šperky od lišky najdete ve feedu jak fotografie zakladatelky značky, tak produktové fotografie.

Jaký zvolit komunikační kanál

Během rozhovoru jsme se také dostaly k otázce tradičních médií, jestli mají pro budování osobní značky v dnešní době svůj význam. Podle mě si musí člověk vždycky určit, čeho chce v komunikaci dosáhnout, co je jeho cílem. Jestli usiluje o rozhovor v některém z prémiových lifestylových časopisů, nebo si chce důvěru u zákazníků vybudovat díky spolupráce s influencery. Jednoznačná odpověď podle mne neexistuje. Budování značky je dlouhodobý proces a ideální je obě cesty kombinovat a nezapomenout výsledky úsilí zákazníkovi vhodně prezentovat.

Pět tipů jak budovat značku

Závěrem bych vám chtěla dát několik tipů, jak byste mohli posílit důvěru vaší značky a podpořit komunikaci se zákazníkem. Silnou osobní značku totiž vybudujete jen tehdy, pokud budete se zákazníkem otevřeně komunikovat, ptát se na jeho názor a spokojenost a nabídnete mu přidanou hodnotu, třeba ve formě originálního balení.

  • Sepište si, v čem je vaše značka unikátní a jakou potřebu pomáháte zákazníkům vyřešit. Informace zveřejněte na váš web, e-shop a na sociální sítě. Lidé tak budou jasně vědět, co od vás mohou očekávat a lépe si vás zapamatují. Pokud jste na Instagramu, napište to ve dvou větách do vašeho bia.
  • Věnujte čas a energii sepsání vašeho příběhu a příběhu vaší značky (můžete natočit i videa), ukažte, jak to vypadá u vás v dílně, ukazujte vaše spokojené zákazníky, zpracujte nejčastější dotazy nebo pochyby vašich zákazníků před nákupem. Tyto informace můžete opět komunikovat na vašem webu, e-hopu nebo na sociálních sítích.
  • Jestliže podnikáte v malém týmu nebo sami na sebe, vyberte si vhodný kanál pro osobní komunikaci se zákazníky. Rádi píšete? Nebo vás naopak baví fotit nebo točit videa? Na začátek zvolte jednu až dvě sociální sítě, na kterých bude aktivní. Ostatní můžete přidat později.
  • Nezapomínejte na recenze zákazníků a pravidelně zjišťujte jejich zpětnou vazbu.
  • Pokud ještě nemáte vytvořené originální dárkové balení osobní dopis s příběhem vaší značky nebo daného produktu, není na co čekat. Pokud se vám k tomu ještě podaří vymyslet nějaká výzva nebo limitovaná akce, zákazníci vás budou milovat.

O osobní značce mluvím každý týden na Clubhouse, kde mne můžete sledovat pod @danu_czech a a poslechnout si některý z rozhovorů v rámci čtvrtečních networkingů úspěšných žen. Profily všech hostů najdete zde.

Pokud jste designérka nebo tvůrkyně, můžete se přihlásit do FB skupiny Věry Novákové Vybuduj své tvůrčí impérium.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *